Ознака: измами

Вештачката интелигенција го отежнува препознавањето измами

Коосновачот на „Епл“, Стив Возниак, предупреди дека вештачката интелигенција може да го отежне идентификувањето измами и дезинформации, пишува „Би-би-си“. Возниак рече дека се плаши дека...

Пелетите сѐ поатрактивна алатка за измами

На социјалните мрежи врие од предупредувања до корисниците на пелети, бидејќи и во овој бизнис шанса за нелегална заработка видоа криминалците, кои не само...

Уапсени најмалку 98 лица во Турција за грабежи или измами по...

Турските безбедносни сили уапсија најмалку 98 лица за наводно ограбување оштетени згради и грабеж или измама на жртвите од разорниот земјотрес минатата недела, објави...

Нема механизам со кој би се спречиле измамите при онлајн купување,...

Организацијата на потрошувачите на Македонија (ОПМ) во 2021 и во 2022 година има добиено над 420 поплаки од потрошувачи во делот на онлајн купувањето....

Во интернет-мрежата уловени лековерни граѓани

Во моментов низ целиот регион веќе подолго време е присутна таканаречената „нигериска измама“, во која корисниците на социјални мрежи на своите имејл-адреси добиваат разни...

Измами со коњско месо ја ужаснаа Европската Унија

Осомничените и лишени од слобода што се инволвирани во криминалната мрежа на измами со коњско месо имале различни функции: од лица што ги колеле...

Сѐ повеќе граѓани ризикуваат влез на несигурниот криптопазар

Граѓаните треба да бидат претпазливи кон сите понуди што ветуваат нереално високи приходи за многу краток временски период - тоа е првиот и најочигледен...

Разбиена меѓународна група што организирала „парични љубовни измами“

Како што информираа од Европол, криминалната мрежа користела млади жени вработени како одржувачи на домовите, односно како готвачки и чистачки, за да измамат постари...

Приведени двајца тетовци инволвирани во измами

Полициски службеници на СВР Тетово, вчера ги лишиле од слобода Б.М. (31) и Н.М. (42) од Тетово, информираат од МВР и додаваат дека тие...

Цунами од измами со вакцини ја погоди ЕУ

Европската агенција за борба против измами, ОЛАФ, и Европол регистрираа тајна мрежа на лажни продавачи на вакцини против ковид-19 што ги злоупотребуваат имињата на...