Ознака: ивица дачиќ

Дачиќ: Резолуцијата за Сребреница не е правно обврзувачка, ќе се применува...

Српскиот министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ, по повод усвоената резолуција за Сребреница во Генералното собрание на ОН, изјави дека ќе се применува во...

Дачиќ: Седницата на СБ на ОН за бомбардирањето на НАТО на...

На почетокот на март Русија предложи да се одржи седница на Советот за безбедност на Обединетите нации посветена на 25-годишнината од НАТО бомбардирањето на...

Дачиќ со протестна нота за Хрватска поради атмосфера на омраза кон...

Изјавата на хрватскиот шеф на дипломатија Гордан Грлиќ Радман дека „Вучиќ може да биде трабант и сателит на Русија, но нема да се дозволи...

Дачиќ: Резолуцијата на ЕУ е политички памфлет, но останува горчливиот вкус...

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска оцени дека Резолуцијата на Европската Унија за изборите во Србија е политички памфлет кој не ги...

Дачиќ: Не сум задоволен од резултатите на изборите, мислам дека СПС...

Претседателот на Социјалистичката партија на Србија, Ивица Дачиќ изјави дека не е задоволен од резултатите од изборите и дека е подготвен да ја напушти...

Тоа е измама, можете да видите снег, вели Дачиќ за снимка...

Српскиот министер за надворешни работи и вицепремиер Ивица Дачиќ за време на гостувањето на РТС изјави дека Албин Курти е единствениот виновен за она...

Дачиќ: Норвешка одлучи да ја затвори амбасадата во Приштина, со Израел...

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ денеска изјави дека Норвешка одлучила да ја затвори својата амбасада во Приштина и најави ресетирање на...

Договорот од Охрид предизвикува поделби во Србија: Одбрана на националните интереси...

Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека „Србија на средбата во Охрид успеала да ги заштити своите национални интереси со мудрата политика на...

Поправањето на односите со Хрватска е под знак прашање, вели Дачиќ

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, рече дека прашање е дали Србија ќе успее да ги подобри односите со Хрватска и нагласи...

За Србија има три црвени линии кога е во прашање Косово,...

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, изјави дека Србија е цврсто посветена на зачувување на мирот и стабилноста во Косово и дека...