Ознака: знаме

Македонија го одбележува Денот на македонското знаме

Сонцето првпат се појавува на знаме како дел од пејзажот на црвеното знаме на кумановската чета во Илинденското востание од 1903 година. Подоцна и...

Менкиноски: Сега слободно ќе го веам македонското знаме!

Основниот суд во Охрид не најде основа за одговорност на познатиот адвокат што го разви знамето од Кутлеш Основниот суд во Охрид вчера и писмено...

На црква на тетовско Кале поставено знаме на Албанија

Црковниот одбор при храмот Свети Атанасиј во тетовската полиција пријавиле сквернање на овој верски објект заради тоа што е поставено знаме на Албанија. Настанот...

Менкиноски на судењето истакна дека не чувствува вина што го истакнал...

Пред Основниот суд во Охрид денеска заврши процесот што се води против адвокатот Тони Менкиноски, против кого беше покренато обвинение за нарушување на јавниот...

Ѓурчев не се чувствува виновен, емотивно е врзан за знамето со...

Охриѓанецот Александар Ѓурчев кажа дека не ги омаловажил државните симболи и оти смета дека не треба да биде обвинет пред судот, за време на...

Во полицијата во Велес пријавено дека ученик истакнал албанско знаме во...

Во СВР Велес денеска во 10 часот директорот на Општинското средно училиште „Јовче Тесличков“ Васко Трајковски пријавил дека ученик истакнал знаме на Република Албанија...

Службен разговор со второосомничениот за симнување на знамето во манастирот на...

МВР соопшти дека денеска во СВР Тетово е извршен службен разговор со 23-годишниот Б.Л. од Мала Речица, кој е второто лице осомничено за симнување...

Приведен жител од Мала Речица, осомничен дека поставил знаме на Албанија...

Приведено е едно лице од Мала Речица, кое се сомничи дека вчеравечер поставил знаме на Албанија на манастирот на Попова Шапка. -Полициски службеници на СВР...

Свештеник пријавил во полиција дека непознати лица го симнале црковното знаме...

Две маскирани лица го симнале знамето на Македонската православна црква-Охридска архиепископија од јарбол пред храмот Свети Наум Охридски, по што е поставено знаме на...

Не сакаат да судат за да не се создаваат тензии, вели...

Повторно е одложено судењето против адвокатот Тони Менкиноски во охридскиот Основен суд, откако судијата што го води процесот беше отсутен поради боледување, а не...