Ознака: ефикасност

Колку повеќе ги употребуваме, толку послабо дејствуваат

Истражувањата покажуваат дека во некои земји повеќе од 40 проценти од антибиотиците се земаат без лекарско мислење. И нашата земја не е далеку од...

Неверојатна ефикасност во првото коло на трите европски купа

Во воведните 48 меча од групната фаза, 96-те тима постигнаа 157 гола, што е просек од 3,27 погодоци по натпревар Фудбалските клубови во трите европски...

Зајакнување на електроенергетската мрежа на Македонија и енергетската ефикасност

Во 2023 година бевме сведоци на драматично зголемување на инвестициите во обновливи извори на енергија во Македонија, скок што дури го надминува растот што...

Зарем дотуркавме дотаму болните да чекаат на ефикасност од пратениците!?

Изгласувањето на измените на Законот за лекови и медицински средства на денешната собраниска седница е шанса и за пратениците да ги надминат партиските бескрајни...

Кој вели дека македонските работници се со ниска работна продуктивност и...

Вработените граѓани во државава ги задоволија високите стандарди и критериуми за работа во компаниите на работодавците од Германија По многубројните и претходно, повеќе или помалку,...

Интегрален систем заради поголема ефикасност во судските процеси

Станува збор за проект со кој по повеќе основи се олеснува (правнопроцедурално, безбедносно, финансиски) начинот на менаџирање со осомничените, обвинетите и осудените лица, односно...

Бансел: Постојните вакцини помалку ефикасни против новиот омикрон сој

Извршниот директор на фармацевтската компанија „Модерна“, Стефан Бансел изјави дека е малку веројатно дека вакцините против ковид-19 ќе бидат исто толку ефикасни против новиот...

Вакцината на „Фајзер“ со ефикасност од 90,7 отсто кај децата на...

Неодамнешните истражувања покажаа дека вакцината на „Фајзер“ против коронавирусот е 90,7 проценти ефикасна во спречувањето симптоматски инфекции кај деца на возраст од 5 до...

Ефикасноста на третата доза од вакцината на „Фајзер“ е 95,6 отсто

Компанијата „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Биоентек“ денеска објавија дека податоците од испитувањата од трета фаза покажале висока ефикасност на третата доза на нивната...

Нова студија на Центарот за превенција и контрола на болести на...

Центарот за превенција и контрола на болести на САД(CDC) во петокот објави нова студија, која јасно ја нагласува ефикасноста на вакцините против ковид-19 против сериозни...