Ознака: економист

Во најтешките времиња носевме храбри одлуки. Душко Чифлиганец од Адора со...

„Градежништвото било, е и во иднина ќе биде наша примарна бизнис љубов, деловна пасија, што и покрај бизнис диверзификацијата на полето на финансиите, банкарството...

Почина Владимир Глигоров, признат меѓународен економист, син на претседателот Киро Глигоров

Во Виена денеска, на 78-годишна возраст, ненадејно почина познатиот економист и политиколог Владимир Глигоров, син на Киро Глигоров, првиот претседател на Македонија, јави дописникот...

Ако прерано се укинат нафтата и гасот, светот го очекува масовен...

Предупредувања на водечки економист од ОН Водечки економист за храна предупредува државите да не се откажуваат прерано од употребата на нафтата и гасот, тврдејќи дека...

„Еуромакс“ и „Трафигура“ се подготвени веднаш да инвестираат во Македонија

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ И ИЗВРШЕН ДИРЕКТОР НИКОЛАС ТРЕАНД ЗА „ЕКОНОМИСТ“ Оваа недела беше направена промоција на македонското годишно издание на „Економист“, кое ги опфања темите за економијата...

Споделуваме искуства за привлекување странски инвестиции

Заев на средба со црногорскиот вицепремиер Абазовиќ Премиерот Зоран Заев, во рамките на активностите на самитот на Западен Балкан, со наслов „Промовирање на инклузивноста и...

Спроведуваме политики кои обезбедија стабилност и раст и во услови на...

Премиерот Заев го отвори самитот на „Економист“ Западниот Балкан во пост-ковид светот: Кој е вистинскиот пат до стабилност и просперитет? е темата на самитот за...

Премиерот Заев ќе го отвори Самитот на Западен Балкан во организација...

Премиерот Зоран Заев утрово со воведно обраќање ќе го отвори Самитот на Западен Балкан во организација на лондонски „Економист“. Тема на Самитот е „Унапредување на...

Заев во Атина: Македонија станува енергетски коридор за земјите од Југoисточна...

Премиерот Зоран Заев во обраќање на конференцијата на „Економист“ во Атина ја истакна важноста на регионалната и економската соработка, особено за време на пандемијата...

Заев на конференцијата во Атина: Заедно се соочуваме со истите предизвици...

Заедно се соочуваме со истите здравствени и економски предизвици, и само заедно можеме да ги надминеме, со поблиска соработка и со поголема солидарност. Затоа...

Пет години ништо ново во Македонија

Реномираниот магазин „Економист“ секоја година спроведува рангирање на државите според индексот на демократија анализирајќи редица параметри. Повеќе години Македонија е ставана во категоријата на...