Ознака: европска

Македонија – самостојна држава или европска губернија?!

Изјавата на премиерот дека неговата влада била спречена од ЕУ да спроведе ветинг, без да ги знае причините зошто Брисел постапил така, е проблематична...

Европска перспектива и препораки постојано има, нема кој да ги исполни

Односот на ЕУ кон Македонија е јасен, бара земјава да не губи време чекајќи кога и дали ќе се случат уставните измени, туку да...

Ајде да дебатираме на темата европска интеграција…, но здраворазумски

Дали Македонија треба да ги поддржи напорите за реформа на процесот за проширување на Европската Унија? За жал, во Македонија темата европска интеграција се...

Македонските репрезентации се подготвени за големиот предизвик

Се надевам дека наредниот период ќе биде добро загревање, со радување на Македонија со нови успеси и продолжување со Eвропското првенство, вели репрезентативецот Филип...

Последиците од деиндустријализацијата во најголемата европска економија би можеле да бидат...

Економските аналитичари деновиве како една од главните теми за анализа ја имаат ситуацијата во Германија. Клучното прашање на кое сите бараат одговор е дали...

Сонот за европска стратегиска автономија повеќе не постои

Конфликтот на истокот на Европа ги зголеми влоговите и фрли светло врз ризикот од формирање алтернатива на НАТО, истакнува Џејсон Дејвидсон за „Нешенел интерест“ Безбедносни...

Европа – да, Европска Унија – никогаш!

Ако треба да се опише денешната ситуација со една реченица, тогаш таа му припаѓа на Кичевчанецот (од Твитер): „Името - грчко, народот - бугарски,...

Постојат ли историски бариери за постигнување заедничка европска безбедност

Од моментот кога САД почнаа да го преиспитуваат својот ангажман во светската политика, тие се повлекуваат стратегиски и ментално од голем број региони и...

Дали визијата на САД може да се преточи во европска директива

Откога претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, и еврокомесарот за проширување Оливер Вархеи заминаа од Македонија без конкретни насоки за нејзината евроинтеграциска...

Како Европа може да го обликува идното НАТО

Европската Унија и нејзините членки имаат клучна улога во реформирањето на НАТО и подобрувањето на кохерентноста меѓу земјите-членки, која е клучен фактор за трансатлантската...