Ознака: дождови

Ќе се прогласи ли елементарна непогода за агропроизводството?

Временските неприлики го девастираа годинашниот род на земјоделците Силните дождови и високите температури се причина кај поголем дел од земјоделските култури (одгледувани на отворено) да...

УХМР предупредува: Се очекуваат поројни дождови попладнево, претпазливо покрај помалите реки

Денеска во попладневните часови на повеќе места локално се очекуваат краткотрајни поројни врнежи од дожд кои е можно да предизвикаат брзо зголемување на водостојот...

Црвени дождови во април

Од денеска, четврток (31 март), па натаму, под влијание на циклонска активност, се очекуваат нови врнежи од дожд, кои локално ќе бидат поинтензивни и...

Емиратите со дронови ќе создаваат пообилни дождови

Обединетите Арапски Емирати со беспилотни летала ќе се обидат да поттикнат пообилни врнежи од дожд. Со оглед на тоа дека се наоѓаат во пустина,...

„Битолско поле“ ја спаси Пелагонија од поплави

За разлика од градот Битола, каде обилните врнежи на дожд од 17 литри на м2 предизвикаа доста големи проблеми и за малку не дојде...

Пролетните дождови му ја вратија душата на езерото Козјак

Благодарение на природата и поволната хидролошка состојба, езерото Козјак е речиси полно со вода. Веројатно, овие првомајски празници многумина што имаат викенд-куќи крај езерото...

Поплави во Солун

Обилни дождови предизвикаа големи поплави во Солун, при што десетици домови се поплавени, а двајца мотоциклисти беа заробени на поплавените улици, јавија грчките медиуми. Противпожарната...

Сушата го намали нивото на водите во Македонија

Додека научниците предвидуваат дека поради климатските промени ќе дојде до забрзано топење на мразот на Гренланд и на Арктикот, што на глобалното ниво ќе...

Обилните дождови предизвикаа поплави во Босна и Херцеговина

Обилните дождови предизвикаа поплави во северозападниот дел на Република Српска, а кај Бања Лука дојде до излевање на едно вештачко езеро. Најтешко се погодени шест...

Вонредна состојба на Крит поради поплави и обилни дождови

Источниот дел на Крит викендов го зафатија обилни дождови во кои се поплавија градовите Иерапетра и Ситиа, по што е прогласена вонредна состојба. Службите за...