Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25176)

Миленичињата ни овозможуваат социјална интеракција

Додека физичкото растојание помага да се спречи ширењето на коронавирусот, ограничувањето на контактот помеѓу луѓето доведува до осаменост. Но, за среќа, домашните миленици се...

Хотел во кој соседи ви се поларни мечки

Кинезите дизајнирале хотел чии гости од удобноста на своите соби може да гледаат поларни мечки. Првиот хотел во светот од ваков вид оваа недела...

Астронаутите би можеле да одгледуваат риби на Месечината

Во обид да се обезбедат самоодржливи идни заедници на Месечината и Марс, научниците работат постојано, а новото истражување укажува на можност за одгледување риби...

И Лондон ќе добие парк на небото

Паркот „Хај лајн“ што „плови“ над Менхетн во Њујорк, на неискористен дел од пругата, стана еден од најпознатите паркови и урбани јавни места во...

Росица Мршиќ со нова капсулна колекција „Техниколор“

Модната дизајнерка Росица Мршиќ создаде капсулна колекција што ја одразува нејзината визија за потребите на времето што го живееме: топла, опуштена, секојдневна, а во...

Каква мода носи париската модна недела

Париската модна недела никогаш не нè разочарала, таа секогаш нуди колекции што го рефлектираат духот на времето, а истовремено лансира модели што ни овозможуваат...

Две нови претстави во МНТ

На сцената на МНТ во тек се подготовките на две нови претстави. Првата, насловена „Само глас“, е од Нина Плавањац, во режија на Марјан...

„Да се почне одново“ – нова сезона на Велешкиот театар

Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ од Велес ја претстави програмата за сезоната, насловена „Да се почне одново“. Насловот на сезоната произлегува од театролошкиот проект...

Бугарска премиера на „Хомо“ на Игор Иванов-Изи

По 51-от филмски фестивал „Гоа“ во Индија, Интернационалниот филмски фестивал во Софија го селектира долгометражниот игран филм „Хомо“ на режисерот Игор Иванов-Изи во натпреварувачката...

Уметноста не треба да биде привилегија само на одреден број луѓе

Поранешен илустратор на НАСА создава улична уметност Тридимензионалните цртежи што ги красат тротоарите на светските метрополи станаа многу популарни во текот на последната деценија. Вистинска...