Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25155)

Техно

„Моторола“ претстави два нови телефони од линијата „мото Г“ „Моторола“ претстави нови членови на семејството „мото Г“, поточно „мото Г10“ и „мото Г30“. Компанијата очигледно...

Јапонија ќе го добие првиот електричен танкер во 2022 година

Јапонија ќе го добие својот прв електричен танкер следната година, а големата батерија ќе ја испорача компанијата „Корвус енерџи“. - Како и Норвешка, Јапонија е...

На Антарктикот откриени траги од живот на 900 метри под...

Истражувачите од британскиот центар за истражување на Антарктикот (БАС) соопштија дека под ледените површини откриле траги од живот на одредени видови сунѓери и потенцијално...

По 20 години работа, дигитализирани 709 илјади уметнички дела

Од Ван Гог до Вермер, Рембрант и Ван Дајк, сите стари мајстори сега се бесплатни на едно место Омилената туристичка дестинација за посетителите на Амстердам,...

Отворен конкурсот за „Охрид фест 2021“

Интернационалниот фестивал „Охрид-фест - Охридски трубадури“ по 28. пат распишува конкурс за нови композиции, кои ќе го имаат премиерното издание на 9, 10 и...

Објавен романот „Син“ од шпанскиот автор Алехандро Паломас

Во издание на „Паблишер“ излезе од печат книгата „Син“ од шпанскиот автор Алехандро Паломас. Преводот на македонски е на Катерина Јосифовска. Книгата е поддржана...

„Македонски рок-времеплов“ – трета книга на Тошо Филиповски

Филиповски ја доврши книгата во изминатата пандемиска година, но податоците ги собирал десетина години претходно Монографијата „Македонски рок-времеплов“ на Тошо Филиповски, музички новинар и неуморен...

Повик за реализација на партиципативен уметнички проект

Културниот центар „Јадро“ распишува отворен повик за реализација на партиципативен уметнички проект, чија реализација ќе биде во периодот март-август 2021 година. - Уште од почетокот...

„Божествена комедија“ и денес ги воодушевува читателите

Седумстотини години од култното дело Почна одбележувањето на големата годишнина на Данте Алигиери, 700 години од завршувањето на неговата бесмртна „Божествена комедија“, а истовремено и...

Панорама / Српско чудо

Подгорица - Американскиот Стејт департмент ги предупреди американските граѓани да не патуваат во Црна Гора поради пандемијата на коронавирусот. Во соопштението што го пренесуваат...