Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25031)

Техно

ЛГ го претстави „винг“ со два ротирачки екрани ЛГ официјално го претстави својот паметен телефон наречен „винг“ со два екрани и ротирачки механизам, а цената...

Прамен од косата на Абрахам Линколн продаден за 81.000 долари

Прамен од косата на поранешниот американски претседател Абрахам Линколн, заедно со крвавата телеграма за неговиот атентат од 1865 година, е продаден на аукција за...

Десет занимања што се лепак за психопати

Постојат занимања што привлекуваат психопатски личности, а новото истражување покажало дека психопатите уживаат да демонстрираат бестрашна доминација над другите. Според дијагностичката листа за психопатија Харе,...

„Старбакс“ нема да користи сламки заради еколошки цели

Компанијата „Старбакс“ деновиве направи уште еден чекор кон решавање на глобалниот проблем со пластичниот отпад. Имено, без оглед на тоа дали ќе има голем...

„Полна со магија“ – нова песна на групата „Водолија“

По подолга пауза е снимена нова песна во студиото на Ристо Апостолов, лидерот на групата „Водолија“. Тој заедно со другите членови на бендот, Бојан...

Актерски перформанс со ритми од сите меридијани

Фестивалот на музика од светот во Битола Од 18 до 20 септември во Битола ќе се одржи 12-то издание на Фестивалот на музика од светот. -...

„На враќање“ – четврти роман на Фросина Пармаковска

„На враќање“ - четвртиот роман на Фросина Пармаковска, е промовиран деновиве од Октај Ахмед и од Душко Крстевски. - Пишувањето роман бара трпение и посветеност,...

Локалните жители сакаат да „патуваат“

Музеите повторно се отвораат за нова публика Како што се приближува посвежото време, голем број луѓе нема да бидат во можност да „избегаат“ на отворено...

Телесноста, сексуалноста и смртта во фокусот на КРИК

Почетокот на вториот дел на КРИК - фестивал за критичка култура во МСУ, помина во знакот на дискусијата за креативната слобода, потеклото и ранливоста...

По дипломирањето се бориме да останеме актери на сите можни начини

Поттикнати од својата лична позиција како невработени актери, со голема љубов кон театарот и уште поголем ентузијазам, Бобан Алексоски и Надица Петрова зборуваат за...