Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24925)

Медицински совети

Бучавата може негативно да влијае на здравјето Истражувањата покажаа дека изложеноста на бучава може да предизвика голем број здравствени проблеми кај луѓето, како висок крвен...

Волшебната атмосфера на јапонските анимации онлајн

Љубителите на анимираните филмови на јапонското анимациско студио „Гибли“ сега може да ја почувствуваат волшебната атмосфера на музејот „Гибли“ во Митака, Токио, преку интернет....

Мажите слабеат полесно од жените

Дали мажите полесно ја губат телесната тежина од жените? За сите жени што се прашуваа дали оваа неправда е мит или вистина, одговорот е...

На Флоријан Шнајдер од „Крафтверк“ му се поклонуваше и Дејвид Боуви

Светската музичка сцена остана без уште едно големо име. На 73-годишна возраст од рак завчера почина Флоријан Шнајдер, пионерот на електронската музика и еден...

По 30 години Тајчи повторно лудуваше со пријателите

Некогашната југословенска поп-ѕвезда Татјана Матејаш Тајчи по 30 години, периодов кога е во изолација, ги собра пријателите и го отпеа својот хит „Хајде да...

Маргот Роби учи француски и да свири бенџо во самоизолација

Австралиската актерка Маргот Роби ќе учи да свири бенџо, а инструктор ќе ѝ биде Маркус Мамфорд, лидерот на бендот „Мамфорд“. Маргот, позната по улогата Харли...

Водечките стручњаци од регионот на панелот „Туризмот на респиратор“

Kонференцијата под слоганот „Излезот од пандемијата го создаваме заедно“ ќе трае повеќе недели, за време на кои во неколку панели ќе се здружат некои...

Том Круз во соработка со Елон Маск и со НАСА планира...

Популарниот актер и холивудска ѕвезда Том Круз, според написите во медиумите, планира да снима акционен филм во вселената, но во соработка со „Спејс екс“...

Петтата сезона на „Луцифер“ почнува на 16 јуни

Петтото продолжение на хит-серијата „Луцифер“ ќе почне да се емитува на Нетфликс на 16 јуни. Стриминг-платформата успеа да ја преземе серијата од Фокс, кој...

Таика Ваитити ќе го режира новиот филм „Војна на ѕвездите“

Иако во јануари само се шпекулираше дека Таика Ваитити ќе биде режисер на новиот филм „Војна на ѕвездите“, оваа вест сега веќе е и...