Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24786)

Род Стјуарт откри тајна стара 26 години

Пејачот Род Стјуарт (74) во интервју за магазинот „Реалвеј модлер“ (Railway Modeller) го сподели со јавноста своето хоби. Тој претстави огромен, неверојатно детален модел...

„Паразитот“ е дете на капитализмот

Македонската публика месецов конечно имаше можност да го погледне овој филм на Бонг Џун-хо, во рамките на филмскиот фестивал „Синедејс“, и да се воодушеви...

Поради климатските промени ураганите се трипати почести

Научниците од Универзитетот во Копенхаген заклучиле дека зачестеноста на најразурнувачките урагани се зголемила за 330 проценти во период на еден век и веруваат дека...

Промоција на „Парадигмата на Кутеловата критика“

Книгата „Парадигмата на Кутеловата критика“ од Бардул Заими ќе биде промовирана в среда, 20 ноември, во „Салонот 19.19“ на Културно-информативниот центар. Станува збор за...

„Отело“ премиерно во МНТ во декември

По првата премиера одржана на сцената во Босанското народно позориште, Зеница - БиХ, во Македонскиот народен театар (МНТ) на 4 декември, со почеток во...

Континуирана потрага по автентичен фрескопис

Тајфата „Св. Наум“ веќе две години е ангажирана за изработка на новиот фрескоживопис на црквата „Св. Димитриј“ во Кавадарци. Фреските се инспирирани од новиот...

Панорама

Кумровец - Хрватската влада донесе одлука за продолжување на рокот за уплата на 14.09 милиони куни за купување на објектите од некогашното политичко училиште...

За факултетска диплома се „студира“ 30 дена

Во откривањето на аферата се споменува бројка од околу илјада издадени дипломи, а само во последните пет месеци биле документирани случаи за 300 незаконски...

Корупцијата е во свеста на политичарите и на граѓаните

Граѓаните на Западен Балкан ја сметаат корупцијата за најзначаен проблем, додека мнозинството од нив мисли дека е оправдано да се даде мито за да...

Бизнис инфо

Наградна игра „МојДДВ #МојаНаграда“ - од средината на декември Мој ДДВ покажува дека дава резултати за целта за која е наменет, односно над 150.000 луѓе...