Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24746)

Четворица кавадарчани вторпат ја организираа акцијата „Од срце за Тоше“

Четворица кавадарчани повторно поминаа 1.050 километри со велосипеди во чест на нашата најголема ѕвезда Тоше Проески. Драган Јованов, Тони Стефанов, Марјан Хаџи Мустафов, Ѓоке Белевски,...

Неделата на хумани вредности одбележана со дефиле во Кичево

Во рамките на активностите на Црвениот крст, од 21 до 27 септември, седма година по ред се одбележува Неделата на хумани вредности во целата...

КУД „Дримкол“ од Вевчани на гостување во Турција

КУД,,Дримкол“ од Вевчани овие денови во градот Сафранболу, Турција, ги презентира македонскиот фолклор и традиција, во рамките на проектот „Денови на македонската култура во...

Звуци од грамофонски плочи на платото пред МКЦ

Љубителите на грамофонски плочи во Скопје, во саботата, масовно ја посетија третата винил-конвенција кај нас „Скопје винил конвеншн“. Пасионираните љубители дојдоа и пред официјалниот почеток...

Луѓе што никогаш не слушале кларинет, се будат и заспиваат со...

Благој Ламњов, кларинетист Долгогодишниот труд и големата љубов кон она што го твори го донесоа на свет неговиот прв албум „Nostalgic Love“, кој содржи 10...

Коле Ангеловски лауреат на фестивалот „Св. Јоаким Осоговски“

Истакнатиот македонски актер и режисер Коле Ангеловски е годинашен добитник на единствената награда на меѓународниот театарски фестивал „Свети Јоаким Осоговски“, кој по единаесетти пат...

Дипломирав пред пет години и се вработив, во кафуле

Бобан Алексоски, актер Алексоски ја игра монодрамата „Дневникот на лудиот“, со која на фестивалот „Лица без маски“ ја освои наградата за најдобар актер, како и...

Кармен Чаплин ќе го режира „Чарли Чаплин, човек на светот“

Режисерката, продуцентка и актерка Кармен Чаплин ќе го режира театралниот документарен филм „Чарли Чаплин, човек на светот“, во кој ќе внесе еден досега многу...

Панорама

Загреб - Поранешниот хрватски претседател Стипе Месиќ поведе случај против Хрватска во Европскиот суд за човекови права во Стразбур. Станува збор за настан од...

Помош за греење за сиромашните семејства

Над 247.000 лица и семејства во Бугарија аплицирале за помош за греење за претстојната зимска сезона. Од нив на 189.361 им е одобрено барањето...