Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24733)

Музички ангели во пеколот на дрогата

Шеесет и пет години рокенрол и 50 години „Вудсток“ Во 1960-тите години во рокенрол-музиката важеше девизата: да бидеш херој мора да умреш млад, кога си...

Леон Хендрикс ни ги раскажа приказните за брат му Џими

Првата фестивалска вечер на „Блуз и соул-фестивалот“, кој се одржа завчеравечер во скопскиот клуб „Станица 26“, на публиката ѝ подари експлозија од добра музика,...

Отворен научниот симпозиум „Рударство и археологија“

Министерот за култура Хусни Исмаили во Штип се обрати на отворањето на меѓународниот научен симпозиум „Рударство и археологија“, чиј домаќин е Заводот за заштита...

Десетчасовната „Сѐ уште без наслов“ на МОТ

„Сѐ уште без наслов“ на Словенско младинско гледалишче - најновиот предизвик од генијалниот Томи Јанежиќ, кој ќе трае повеќе од десет часа во МКЦ,...

„Болка и слава“ на Алмодовар вечерва го отвора „Браќа Манаки“

На отворањето со своето присуство ќе нѐ почести и големиот филмски драматург, сценарист, режисер, продуцент, Ирецот Џим Шеридан, кој ќе ни ја испрати честитката...

Грчки молк за економската соработка со балканските соседи

На годинашниот Меѓународен саем во Солун немаше штандови на фирми од соседните Македонија и Албанија За Грција соседните земји на Балканот се важни пазари, вклучувајќи...

Македонци или Бугари?

КОЈ КРАДЕ ИСТОРИЈА (4)? Грција ни ги оспорува името и античката историја, но прифаќа дека сме Македонци од словенско потекло доселени во VII век. Бугарите се...

Кога се појавиле првите телефони во Скопје

Според некои податоци, старата централа ѝ била подарена на Тирана, Албанија. Новата автоматска централа овозможувала на почетокот од 3.000 до 4.000 приклучоци, а бројката...

Новото име се имплантира во колективниот ум

Оние што се поблиски до власта веќе и во приватни разговори ја нарекуваат државата Северна и како да се обидуваат да го нагласат тоа,...

Македонија има специфични почви какви што нема во Европа

АКАДЕМИК ПРОФ. Д-Р ЃОРЃИФИЛИПОВСКИ (100), ПЕДОЛОГ, ЕДЕН ОД ОСНОВАЧИТЕ НА МАНУ, УКИМ И НА ФЗНХ Како научник од областа на педологијата, наука за почвите, денес...