Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24692)

Ќе се уредува ентериерот на киното „Манаки“ во Битола

Киното „Манаки“, кое почна да се гради на Широк сокак во Битола, уште во 2013 година, ќе биде довршено со средства од Владата. Од...

Младите автори препорачуваат што да читаме летово

Книгата отсекогаш претставувала совршен начин за бегство од реалноста, барем накратко да се заборави на секојдневието и да се истражи еден сосема нов и...

Виктор Митревски ќе диригира опера во Австрија

Македонскиот диригент Виктор Митревски ќе ја диригира операта „Свадбата на Фигаро“ од В.А. Моцарт во австрискиот град Вајдхофен ан дер Ибс. Продукцијата е во...

„Медена земја“ од утре во кината во САД

Документарниот филм „Медена земја“ од утре ќе се прикажува во кината во САД. Застапуван од американската компанија за производство и дистрибуција на филмови „Неон“,...

Промоции, проекции, свирки на „МКЦ за Скопје“

Мултимедијалниот културен настан „МКЦ за Скопје“, што традиционално се одржува на 26 јули, оваа година ќе се одржи во паркот на Младинскиот културен центар....

Концерт на „Школка“ во спомен на 26 јули

Дваесет и шести јули за скопјани е ден на хуманоста, ден на добрите дела и ден за сеќавање на сите што не се повеќе...

Градот на цвеќето, музиката и на историјата

РЕПОРТАЖА: Сан Ремо, Италија Италијанскиот туристички бисер Сан Ремо, кој уште се нарекува ривиера на цветовите, е сместен во западниот округ на Лигуриската ривиера, која...

Харадинај се бранел со молчење

Косово Косовскиот премиер во заминување, Рамуш Харадинај, се бранел со молчење на распитот од страна на обвинителите на специјализираните комори во Специјалниот суд во Хаг. -...

Држави субвенции за младите специјализанти

Бугарија Од буџетот на Бугарија ќе се одвојат 6,5 милиони лева годишно за обуката на млади специјализанти, а потоа лекарите ќе треба да работат три...