Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24626)

Лидија Димковска ја промовира новата книга

Промоција на новата книга од Лидија Димковска, насловена „Кога заминав од Карл Либкнехт“, во издание на „Или-или“, ќе се одржи вечерва, во 21 часот,...

Промоција на „Стан што се распаѓа“ од Биљана Стојановска

Промоција на книгата „Стан што се распаѓа“ од авторката Биљана Стојановска ќе се одржи вечерва, во 20 часот, во клубот и ресторан МКЦ, во...

Македонија е татковина на лирски есеи и воздишки

Метин Ченгиз, лауреат на медитеранската академија од Струга Управниот одбор на медитеранската академија „Браќа Миладиновци‘‘ од Струга донесе одлука годинашен лауреат на 13-та меѓународна литературна...

Почнува одбележувањето на 5 Мај – Денот на македонскиот јазик

Денот на македонскиот јазик, 5 Мај, кој од оваа година ќе почне да се одбележува со одлука на Владата од минатиот месец, ќе го...

Еколошката држава со малку електрични автомобили

Црна Гора, која своевремено се претставуваше и како еколошка држава, доцни со изградба на соодветна инфраструктура за полнење на електромобилите Бројот на електрични возила во...

Мостар меѓу најромантичните места за свадбен туризам

Стариот мост во Мостар е меѓу спомениците во светот, кој ги привлекува вљубените парови за да ги одржат церемониите за венчавка. Од почетокот на...

За 80 лева се враќа километражата на половни автомобили

На еден од плацовите во Бугарија при проверка на картонот за сервисирање на еден половен автомобил, кој изминал 160 илјади километри, се покажало дека...

Папата е секогаш насмеан, иако е преоптоварен со обврски

Теологот Стехан Гоговски пред две години беше забележан на заеднички фотографии со папата Франциск и со претставници на македонската делегација на 24 мај пред...

Парите од дијаспората да се претворат во инвестиции

Иселениците најчесто поседуваат уникатни вештини, но нивните мрежи, економско богатство и влијание остануваат неискористени, најголема корист од работењето во странство се и знаењето и...

Хан му ја честита победата на Пендаровски

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан му ја честита победата на новоизбраниот претседател на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски. - Честитки до Стево Пендаровски за...