Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24528)

Десетте најдобри божиќни слики

Од Бројгел до Ботичели - селекција од претстави на божиќната приказна Најавувањето (Фра Ангелико, Сан Марко Манастри, Фиренца) Ова се вестите што ги носи ангелот. Дева...

Во Србија ќе се градат 800 мали електроцентрали

Сопственикот на мала електроцентрала, по седум години, почнува да остварува чист профит со продажба на струјата по многу повластена цена на државата Додека во Европа...

Владика Петар: Се надеваме и ние да се израдуваме како автокефална...

Се надеваме до крајот или во текот на оваа година и ние да се израдуваме како автокефална црква, признаени од Вселенската патријаршија и од...

Ниските температури штетно ќе влијаат врз овошните насади

Екстремно ниските температури што го зафатија пијанечко-малешевскиот регион може штетно да се одразат на овошните насади, сметаат агрономите. Според Неџбедин Мемедов од Агенцијата за...

Прославено Христовото рождество

Во сите храмови на Македонската православна црква вчераутро се одржуваа божиќни литургии. Централното одбележување на големиот христијански празник Божиќ беше во соборниот храм „Свети...

Медитативна прошетка до срцето на Плачковица

#РаскажиНиЗаМакедонија Плачковица Легенди за овој крај зборуваат за водите и светиот град на планината Плачковица. Во него живеела баба што имала моќ да лекува. Едната од...

Возот од Битола за Солун не тргна

Предновогодишните посакувања на битолчани во пресрет на Новата година, за патување со воз од Битола до Солун, не се остварија. Битолчани, како и секоја...

Се распадна системот за чистење на Тихи Океан

Системот што требаше да го исчисти Тихи Океан од пластичен отпад, се распадна помеѓу Калифорнија и Хаваите и ќе биде одвлечен на копно за...

Трамп не се откажува од битката за ѕидот

Американскиот претседател Доналд Трамп порача дека е подготвен за долготрајна блокада на американската влада сѐ додека не се реши финансирањето на изградбата на ѕидот...

Американски воен брод повторно пристигна во Црно Море

Официјален Вашингтон порача дека пристигнувањето на бродот „Форт Мекхенри“ ја потврдува посветеноста на САД на безбедноста на Црно Море и оти ги засилува врските...