Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24499)

Росица Мршиќ со колекција инспирирана од Малколм Мекларен

„Велвет“ е 20-та сезонска колекција на Росица Мршиќ, со која дизајнерката продолжува да им се обраќа на оние жени што претпочитаат автентичен дизајн, со...

„Иглс“ – орлите што ја испеаја генерациската сага

„Иглс“ е рок-состав формиран во Лос Анџелес, САД, во 1971 година. Со пет сингла и шест албуми број 1 на топ-листите и со шест...

Импресивна изведба на мајсторите на обоата Чесарачио и Атанасов

Музиката е највозвишена уметност, чија експресивност и универзален јазик го возвишуваа креативниот дух на Вечерта на италијанско-македонската музика, каде што се испреплетоа две национални...

„Љубовни пози на историјата“ на Горан Стефановски одиграна во Никшиќ

Театарот „Војдан Чернодрински“ од Прилеп со претставата „Figurae, veneris, historiae“ („Љубовни пози на историјата“) од Горан Стефановски, во режија на Наташа Поплавска, учествуваше на...

Разголените танчарки и „Хардрок“

СТОЈАН АНДОВ, ДО АТЕНТАТОТ И ПО НЕГО (5) Кој и зошто сакал предвремено да го „пензионира“ тогашниот шеф на државата Киро Глигоров, какви заканувачки пораки...

Москва предупредува на нестабилност на Балканот

Промовирањето на голема Албанија ќе доведе до нестабилност на Балканот и обновување на конфликтите, соопшти вчера руското министерство за надворешни работи. - Таква реторика може...

Полицијата приведе прaтеници од опозицијата

По завршувањето на завчерашната седница на црногорскиот парламент, полицијата го уапси пратеникот на опозицискиот Демократски фронт, Небојша Медоевиќ, кој е спроведен во затворот „Спуж“. Тој...

Зимски младински игри за ревитализација на Витоша?

Постојниот план за Витоша не дозволува изградба на нови ски-лифтови и патеки, кои се неопходни за спроведување на зимските младински игри во Софија Иднината на...

Последното обраќање на Горан Стефановски за „Идадија“

„...Блузот и кафеаната ’Идадија’ ни укажуваа на фактот дека светот е голем, убав и суров, маалски универзитет - таму се држеа лекции што не...

Програмите или условувањата како водилка во политиката

Наместо појдовната точка во политичкото функционирање и преговарање да биде во рамките на предизборните програми и ветувања на партиите, македонскиот начин на „демократско“ владеење...