Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24462)

Букви и ноти

Буквите и нотите се слични. Книжевноста и музиката се уметности што се сродни и често се дополнуваат. Композиторите својата инспирација неретко ја црпат од...

Македонија потпиша конвенција за филмски копродукции

Со потпишувањето се создаваат формалноправни претпоставки за поголема достапност на странските филмски фондови (фондовите на „Еуримаж“) за копродуцентите од Македонија, се олеснува процесот на...

Светски познатиот „Д кјур“ на „Егзит 2019“

Еден од најголемите бендови во историјата на популарната музика ќе настапи на фестивалот „Егзит 2019“, соопштија организаторите. „Д Кјур“ идната година ќе биде апсолутен...

Рок-машината „Џетро Тал“ сѐ уште му пркоси на времето

Завршницата на скопскиот концерт ја обележија изведбите на антологиските песни „Aqualung“ и „Locomotive Breath“, кога се случи вистински музички земјотрес во СРЦ „Кале“, кој...

Овации и долг аплауз за „Буре барут“ на Пројковски во Црна...

Премиерата на претставата „Буре барут“ на Дејан Дуковски, во режија на Дејан Пројковски, која беше изведена на 12 октомври, на Големата сцена на Црногорското...

Урнати куќи во дива населба во Пловдив

По налог од градските власти, во Пловдив, во населбата Шеќер Маало вчера беа урнати десетина нелегално изградени куќи во кои живеат семејства од ромска...

„Државниот удар“ го зацврсти владеењето на Ѓукановиќ

Во октомври 2016 година опозицијата бараше повторување на парламентарните избори и расветлување на аферата „државен удар“, но таа не успеа да се наметне како...

Во Глобалниот индекс на конкурентноста, Македонија е на 84-то место

Македонија е рангирана на 84-то место во Глобалниот индекс на конкурентноста што го подготвува Светскиот економски форум. Во извештајот за 2018 година има податоци...

Ниту субвенциите не го зголемија откупот

Поради опасноста од гниење на родот на нивите, од Министерството за земјоделство оваа година дадоа субвенции за откупени сливи, а од неодамна и субвенции...

Ги плаши „новиот светски поредок“ зашто нивниот светски поредок се руши

Искрено, сè помалку имам трпение да читам колумни од европски аналитичари и „визионери“. По десет реченици добивам мачнина поради која сакам да побегнам надвор....