Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24453)

Најтрофејната Франција игра и за рекорд на мундијалите

Ниту една селекција досега трипати едноподруго не била светски првак, а Франција беше победник на двата претходни мундијали и има вкупно шест трофеи. Германија...

Прво финале за Квитова во втората кариера

Нејзина противничка ќе биде Јапонката Наоми Осака, за која ова е второ гранслам-финале, по деби-триумфот лани во Њујорк Јапонката Наоми Осака (21), вторпат едноподруго ќе...

Фантастичен мјузикл за Елтон Џон

Студиото „Парамаунт“ го објави првиот трејлер за биографската драма „Рокетмен“, која ќе ја раскаже приказната за животот на Елтон Џон, од неговиот успех на...

Средовечната Енди Мекдауел се врати на пистите

Поранешната манекенка, но и глумица, Енди Мекдауел се врати на модните писти и едноставно никој не би поверувал дека таа е на самиот праг...

Сосема поинаков „Шерлок Холмс“

Во последниве години видовме повеќе суперхеројски филмови, но исто така и варијации на темата „Шерлок Холмс“. Познатиот детектив од перото на Артур Конан Дојл...

Дела од „Југословенската збирка“ на изложба во „Чифте-амам“

Под наслов „Дела од словенечки, хрватски, српски, црногорски, босанско и херцеговски автори“ во „Чифте-амам“, на 18 октомври, во 20 часот, ќе биде отворена изложба...

Тарантино и Финчер избраа ист глумец за улогата на Чарлс Менсон

Дејмон Херимен ќе го игра Чарлс Менсон и во филмот на Квентин Тарантино „Беше еднаш во Холивуд“ и во новата сезона на серијата „Ловци...

„Веном“ – новиот лик на Том Харди

Најновиот филм на „Марвел“, „Веном“ во кој главната улога ја игра Том Харди премиерно беше прикажан во кината во светот, па синоќа и кај...

„Разговори во четири очи“ на МНТ на „Московски ноќи“

Македонскиот народен театар со претставата „Разговори во четири очи“ ќе гостува на 6-от интернационален театарски фестивал „Московски ноќи“, кој од денеска до 9 октомври...

На Маркови кули им е потребно компјутерско снимање

Културниот предел Маркови кули во Прилеп е резултат на повеќевековна интеракција помеѓу луѓето и природно оформениот пејзаж. Тој е комплексен бидејќи претставува уникатен и...