Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24402)

Египет гради нова престолнина?

Египетските власти им предложиле на 90 држави да ги преселат своите дипломатски мисии од Каиро во новоизграден град. Градот се наоѓа на 45 километри...

Сѐ помалку новинари во САД

Бројот на новинари што работат во американските весници е намален за 45 проценти од 2008 година и нема индикации дека ќе забави таквиот тренд,...

Трамп подготвен да разговара со иранските лидери

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека би сакал да се сретне со иранските лидери без предуслови, за да разговараат за тоа како да ги...

Северна Кореја произведува нови нуклеарни проектили?

На сателитските фотографии и снимки, направени од американски шпионски сателити, може да се забележи како возила влегуваат и излегуваат од погонот во Санумдонг, каде...

„Илинденска“ – тројанскиот коњ за ерга омнес

Се поставува прашањето дали еден светол датум од македонската историја како што е Илинден, всушност, беше злоупотребен за политички цели во екот на преговорите...

Граѓаните нудат решенија за спас од кучињата-скитници

Долго време граѓаните мака мачат со кучињата-скитници. Овој проблем предолго е актуелен и во изминатава година навистина стана застрашувачки. Постојано наидуваме на вести што...

Кајсија за здравје и за долговечност

Јадејќи ги оревите и сувите кајсии жителите на долината Хунза доживеале длабока старост. Маслото од семка на кајсија, кое некогаш се користело за готвење,...

Монасите од Бигорски ги изработиле црешовите топчиња

Ноќта спроти Илинден, со двете манастирски црешови топчиња, конструирани и изработени од монасите Гаврил Карапела и Гаврил Русанка, бил објавен почетокот на Илинденското востание Во...

Ивановски и Ислами ќе трчаат на ЕП во Берлин

Нашите очекувања се дека во квалификациите тој може да забележи време меѓу 3:45 и 3:46 минути, вели тренерот Јакимовски, пред настапот на ЕП. Македонскиот рекорд...