Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24367)

Како полесно да го бојадисате домот

Најлесниот начин за трансформација и освежување на домот во пролетните денови е да ја промените бојата на ѕидовите. Бојосувањето на целиот дом или, пак, на...

Се заострува ли конкурентноста во банкарскиот сектор?

Со новите банкарски продукти во кои е вклучено и животно осигурување, покрај потребното финансирање корисниците добиваат и заштита на целото семејство преку полисата за...

Израел распоредува тенкови на границата со Сирија

Израелската армија тврди дека тоа е мерка на претпазливост поради засилените борби меѓу силите Асад и бунтовниците близу границата Израелската армија соопшти дека поставува дополнителни...

Ромео и Јулија во седум осмини

Диригентот и композитор Трајко Прокопиев е еден од основоположниците на македонската национална музика, првиот директор на Музичкото училиште во Скопје, долгогодишен директор на „Танец“,...

Изложба на подводни фотографии во Охрид

По повод Денот на Охридско Езеро, денеска на градскиот плоштад во Охрид ќе се отвори изложба на подводни фотографии, во организација на нуркачкиот центар...

Саботниот настап на „Тексас“ презакажан за септември

Саботниот настап на групата „Тексас“ што требаше да се одржи во рамките на фестивалот „Скопје колинг“, заедно со концертот на Дарко Рундек, е презакажан...

Казна од 100 евра ако пушите во автомобил во Австрија

Во повеќе европски земји е во сила закон со кој од 100 до 2.500 евра се казнуваат возачите што пушат, доколку превезуваат малолетници или...

„Летни приказни“ во „Или-или“

Традиционално, на почетокот на летото, од денеска до 1 септември, во книжарницата „Или-или“ ќе се случуваат „Летните приказни“ по десетти, јубилеен пат. Во овие...

Меѓународна конференција за балканските музеи

Во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија во Скопје, се одржува меѓународната конференција „Балкански музеи без бариери #2“. Настанот е во организација...

Во Кавадарци премиера на комедијата „Пасивно пушење“

Вечерва, во 20 часот, театарот при домот на културата „Иван Мазов Климе“ во Кавадарци ќе ја изведе премиерата на претставата „Ужасите предизвикани од пасивното...