Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24337)

Со „Комуницира.ме“ секој ќе го има знаковниот јазик в џеб

„Комуницира.ме“ е бесплатна апликација, што им овозможува на сите да комуницираат со лицата со оштетен слух и да го научат македонскиот знаковен јазик. Таа...

Стинг: Носталгичниот рок-ветеран од „Полис“

Бренд-концепти: Музички икони (14) Стинг е музичар, кантавтор, актер, гитарист, продуцент и е еден од ретките преостанати музички ветерани, кого вреди и понатаму внимателно да...

Промоција на „Земја на бегалци“ од Кица Колбе

Вечерва 20 часот во „Кино култура“ ќе се одржи промоцијата на романот „Земја на бегалци“ од Кица Колбе, кој излезе неодамна во издание на...

Литературна манифестација „Илинден 2018“

Во насока на промовирање на современите културни достигнувања, општината Илинден од 15 до 19 мај ќе ја организира 19-та литературна манифестација „Илинден 2018“, која...

Европскиот кубист Ибрахим Кодра во „Чифте-амам“

Националната галерија на Македонија (НГМ) вечерва, во 20 часот, во „Чифте-амам“ ќе ја отвори изложбата на дела од Ибрахим Кодра, еден од најзначајните ликовни...

Верувам дека живеам модерен живот на село

Фестивалот за креативни индустрии „Скопје креатива 2018“ и оваа година ќе ја оправда улогата на проект што нуди поинаква приказна, а освен што ги...

Единбург ги поправи грешките од Лисабон

ДА ПРОДОЛЖАТ ИЛИ ДА СЕ ПРЕКИНАТ ПРЕГОВОРИТЕ ОКОЛУ „РАЗЛИКАТА“ ЗА ИМЕТО НА НАШАТА ДРЖАВА? (4) Пишува д-р Гале Галев Република Македонија, колку и да беше...

Хрватите масовно полнат гориво на босанските пумпи

По најновото поскапување на горивото во Хрватска, жителите на Славонија и на Далмација повторно масовно заминуваат во соседната Босна и Херцеговина да ги наполнат...

Владата на ХДЗ зависи од оставката на министерката за економија

Коалициските партнери на ХДЗ вчера одржаа состанок со премиерот Андреј Пленковиќ, на кој била разгледана опцијата за оставка на министерката за економија, Мартина Далиќ,...

СПЦ: Никој не смее да го подарува КиМ

Нашите државници не смеат никогаш да се согласат на отуѓување на Косово и Метохија затоа што она што ќе му се поклони некому тоа...