Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24322)

Јосипа Лисац со своите песни го спои времето

Хрватската поп-дива овој пат своите најголеми хитови ги отпеа на еден поинаков начин, со нови аранжмани, а публиката уште од самиот почеток, со многу...

Вечер со поезијата на Димитри Соле Љубин

Во фоајето на театарот „Јордан Х.К-Џинот“ во Велес, утревечер, во 20 часот ќе се одржи вечер со поезијата на Димитри Соле Љубин. Модератор на поетската...

Овации за Ана Дурловски на настапите во Јапонија

Македонската оперска дива со светска кариера Ана Дурловски реализира турнеја со Берлинската комична опера со четири изведби во Токио, Хирошима и во Осака, каде...

Недела на современ фински филм во Кинотека

Ќе бидат прикажани шест филма, пет играни и еден документарец, кои меѓусебно се разликуваат по теми и по форма Кинотеката на Македонија од утре до...

Каде исчезнаа Македонците?

Македонците од 1300 година се познати како посебен народ. Тие имале свое владетелство, дури и некои балкански земји биле под нивно владеење „Нова Македонија“...

„Тишина, на турнеја сме!“ го затвора „Танц-фест“

Компанијата „Покемон“ е една од најатрактивните француски танцови компании, кои ја негуваат синергијата помеѓу современиот танц и хипхопот Со претставата „Тишина,на турнеја сме!“ вечерва, во...

Квотите за странски работници искористени до 30 отсто

Искористеноста на квотите за увоз на работна сила во Хрватска изнесува околу 30 отсто, а најголем недостиг од работници има во градежништвото, за што...

Опозицијата предлага намалување на пратеничките плати

Лидерката на опозициската БСП, Корнелија Нинова, достави предлог до бугарското собрание платите на пратениците од сегашните 3.540 лева да се намалат на 2.976 лева,...

Жените со факултет раѓаат сѐ повеќе деца

Во Србија во последната деценија жените со факултетска диплома се одлучуваат да раѓаат повеќе деца, многу повеќе од жените со средно образование. Во периодот од...

Тој не е наш или три приказни за хипокризијата во која...

Има повеќе поводи да се напише колумна со ваков наслов, за поделеноста на општеството на наши и на ваши. Таа се чувствува по сите...