Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24309)

Кичевската стилистка Ели Илиоска победи на фестивал за фризури во Охрид

Познатата кичевска стилистка Ели Илиоска на Меѓународниот фестивал за фризури, мода и убавина „Хеар-феар-2018“, што дванаесетти пат се одржа во охридскиот хотел „Аквалина“, го...

Ќе се прогласуваат заштитени подрачја во брегалничкиот регион

Во моментов површината на постојните заштитени подрачја во сливот на реката Брегалница изнесува само 0,03 проценти од севкупната територија. Со програмата за зачувување на...

Во ЦГ има 64 милионери

Во Црна Гора на крајот на минатата година 64 граѓани имале депозити во банките повисоки од еден милион евра, а најголемиот поединечен депозит изнесувал...

Модерниот хомосапиенс се појавил пред 200.000 години

Според најновите откритија се чини дека хомосапиенс се развил многу порано отколку што се мислело, напуштајќи ја Африка во повеќе бранови Израелските археолози пронашле остатоци...

Претседателските избори како референдум за НАТО и за ЕУ

Претседателските избори во Црна Гора ќе бидат повторување на референдумот за независност, а истовремено и гласање за НАТО и за ЕУ, оценува московски „Комерсант“....

Пацоли: Работиме на заедница на српски општини

Косовскиот министер за надворешни работи, Беџет Пацоли, изјави за „Блиц“ дека косовската влада работи на формирање заедница на српски општини, но не може да...

Харадинај без стабилно мнозинство

Нови вонредни парламентарни избори на Косово се неизбежни по најновите настани и по повлекувањето на поддршката на актуелната влада од пратениците од Српската листа,...

Афоризми

Иван Русјаков Денот на најголемите недомаќини завршува тогаш кога започнува следниот ден на најголемите домаќини! За разлика од семафорот, превртливиот политичар потешко може да се...

Ирска ветена земја за младите Хрвати

Годишно, во просек, пет илјади хрватски граѓани се иселуваат во Ирска, која бележи најголем и најбрз економски пораст во ЕУ Пред да влезе Хрватска во...

Русофобија

Можеби и јас не сум многу одушевен од историскиот однос на братска матушка Русија во минатото кон Македонија, која ја христијанизирала и превела во...