Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24309)

Едно од книжевните откритија во Исланд на македонски

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје го најавува објавувањето на романот „Стаклената градина“ од исландската писателка Ојдур Ава Олафсдотир, од критиката прогласен за едно од...

Трибината „Цензура во уметноста и науката“

Денеска во 12 ќе се одржи трибината „Цензура во уметноста и науката“ во рамките на настанот „Не е шега: дискриминација и цензура“, кој во...

„Шпанија во срцето“ со врвните Ѓорѓи Димчевски и Рикардо Касеро

Македонската филхармонија утревечер во 20 часот ќе настапи на концертот насловен „Шпанија во срцето“ на кој ќе прозвучат симфониската рапсодија „Шпанија“ од Емануел Шабрие,...

Голема изложба на Делакроа во „Лувр“

Ежен Делакроа е еден од најзнајните француски сликари, а последната негова ретроспективна изложба во Париз беше отворена во 1963 година еден век по неговата...

Претстава инспирирана од Вирџинија Вулф за почеток на „Танц-фест“

„Танц-фест“ вечерва, во 20 часот, во МНТ ќе ја започне програмата во „Годината на танцот“, со предотворање на музика на „Крафтверк“ и учество на...

Кукушка 17 (3)

По смртта на тато, меѓу неговите пријатели продолжи да се прераскажува легендарниот натпревар со Војводина, кога, иако за директен чувар го имал големиот Вујадин...