Ознака: Дебар

Невреме со силен ветер, дожд, град и електрични празнења попладнево во...

Попладнево Дебарско го зафати невреме проследено со силен дожд, ветер, град и електрични празнења. Улиците беа преполни со вода, има паднати гранки од неколку дрвја,...

Бојмацалиев: ОВР Дебар поднесе рекордни 55 кривични пријави за дивоградби во...

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев, заедно со претседателот на Македонскиот полициски синдикат, Марјан Кицев, денеска беше во работна посета на мавровско-дебарскиот...

Водата за пиење поскапена во Дебар и околината

Домаќинствата и правните субјекти, кои користат вода од водоводот Росоки-Дебар добија нова цена на водата за пиење, која веќе се применува со сметките за...

Дебарскиот центар за култура пример за мултикултурализам

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска го посети Центарот за култура во Дебар, каде што в.д. директорката Едона Алили ја запозна со состојбите и активностите...

За случајот со извадените органи на родилката од Дебар Лекарска комора...

Лекарската комора ќе чека судска одлука пред да дискутира за одземање на лиценцата на лекарот од Струга кој по породување и извади матка, јајчник...

Артилериска граната пронајдена во Дебар

Во средиштето на Дебар вчера, при реконструкција на улица, беше пронајдена артилериска граната од 75 милиметри по потекло од Првата или Втората светска војна....

Само во Дебар и Демир Капија нема ниту еден заразен со...

Бројот на активни случаи на коронавирус изнесува 5.539 лица, откако вчера беа потврдени 301 нов случај од 3.814 тестирања. Најмногу од активните случаи на ковид...

Дука победи во Дебар

Kандидатот на ДУИ Хекуран Дука победи во вториот круг од гласањето за градоначалник во Дебар, според првичните резултати на Државната изборна комисија (ДИК). Дука има...

Заврши гласањето во Дебар

Заврши вториот круг од изборите во градот Дебар. Дебарчани денеска гласаа за свој градоначалник. Според ДИК, право на глас имаат вкупно 19.211 гласачи на...

До 15 часот 29 отсто излезност на изборите во Дебар

Денеска во Дебар се одржува вториот круг на изборите за градоначалник на општината. Од Државната изборна комисија (ДИК) соопштија дека на 27 избирачки места право...