Ознака: дачиќ

Дачиќ: Хулигани во Белград до смрт го претепале братот на вицепремиерот...

Ѓорѓе Мијатовиќ (37), брат на вицепремиерот на Владата на Федерацијата Босна и Херцеговина и министер за развој и претприемништво Војин Мијатовиќ, убиен е вчера...

Дачиќ: Резолуцијата за геноцидот во Сребреница не придонесува за помирување

Првиот потпретседател на Владата на Србија и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека Резолуцијата за геноцидот во Сребреница за која денеска треба...

Дачиќ: Да не ни се држат лекции од страна, три четвртини...

Замолувам да не ни се држат лекции од страна, бидејќи сите земји членки на Европската Унија сега да треба да поминат низ она што...

Заканата на Макрон за воведување визи не е реална, смета Дачиќ

Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека не ја смета за реална промената на визната политика што ја најави францускиот претседател Емануел Макрон...

Ќе продолжиме да инсистираме на ЗСО, изјави Дачиќ по седницата на...

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ, по седницата на Советот за безбедност на ОН во Њујорк во изјава за РТС рече дека...

Дачиќ оди во Стразбур за да се обиде да го спречи...

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, ќе присуствува на денешната седница на Советот на Европа (СЕ), иако изјави дека нема да патува...

На повидок е нова криза, Приштина сака да ги избегне обврските,...

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, по седницата на Бирото за координација на безбедносните служби истакна дека безбедносната состојба на Косово е...

Србија не извезува оружје ниту во Русија, ниту во Украина, истакна...

По наводите изнесени од Москва за вмешаност на Србија во продажба на оружје на Украина Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска изјави дека...

Вучиќ и Дачиќ договорија продолжување на соработката меѓу СНС и СПС

Претседателите на Српската напредна партија (СНС) и на Социјалистичката партија на Србија (СПС), Александар Вучиќ и Ивица Дачиќ, денеска се договорија за продолжување на...

Според Дачиќ, Заедницата на српските општини е предуслов на сите предуслови

Голема работа е што и Вашингтон и Брисел, иако ги знаат нашите „црвени линии“, го оценуваат пристапот кон дијалогот меѓу Белград и Приштина како конструктивен и одговорен, изјави...