Ознака: голови

Борусија и Атлетико си ги продолжија сериите голови

Борусија, која му го нанесе најтешкиот пораз на Атлетико (4-0) под водство на Симеоне, постигнува барем четири гола на пет од последните шест меча,...

Години – 25, мечеви – 222, голови – 250

Во минатите 25 години (првиот меч е одигран на 13 октомври 1993 година) македонската фудбалска репрезентација одигра вкупно 222 натпревари и постигна рамно 250...

Нов тактички тренд на СП – голови од прекин

СП 2018 постави рекорд - 68 гола на 63 меча (без финалето Франција - Хрватска) постигнати од прекин (корнер, слободен удар), објави ФИФА во...

Инфантино: Головите од офсајд се минато

Ова е најдоброто Светско фудбалско првенство досега. Имавме 90 проценти исполнетост на стадионите, повеќе од еден милион навивачи дојдоа во Русија, повеќе од три...

СП на кое „сите играат фудбал“

Според податоците, дури 61,5 отсто од мечевите од групната фаза завршиле со победа со еден гол разлика (0,3 помалку од СП 2010), рекордни 16...

Одлично СП – „нулите“ уште ги нема

И по 29 меча на Светското првенство (СП) во фудбал во Русија, до мечевите во саботата, ниту еден не заврши со најнепопуларниот резултат, 0-0....

Роналдо е европски рекордер, за светски му требаат уште 24 гола

Португалскиот капитен досега постигна 85 гола и за еден гол го надмина континенталниот рекорд на Унгарецот Ференц Пушкаш, а на светско ниво најефикасен во...

По 16 години првпат прво мундијалско коло без 0-0

Првпат по 16 години на фудбалските светски првенства (СП) ниту еден меч од 1-то коло не заврши со најнепопуларниот резултат, 0-0. На Мундијалот во...

Голови, погодоци, затресени мрежи…

Првиот гол на светските првенства (СП) во фудбал го постигна Лисиен Лорен (Франција) на мечот на СП 1930 помеѓу Франција и Мексико (4-1) одигран...

Киксови, голови, солзи – Реал повторно на врвот на Европа

Во финалето на годинашната Лига на шампионите (ЛШ) во Киев, Реал Мадрид го победи Ливерпул со 3-1 и со тоа испиша нова страница во...