Ознака: голови

Нови продолженија, но и златни голови, пенали..

Oд 1996 година на ЕП беа освоени титули со златни голови (стрелци Бирхоф и Трезеге), беше видена доминација (Шпанија освои две круни во низа),...

Холанд не запира со голови и со рекорди

Тој од завчера е и најефикасниот фудбалер од клуб од најсилната англиска лига во една сезона во сите натпреварувања (45 гола по само 39...

Репрезентациите избраа музика што ќе се слуша по нивни постигнати голови

Пред почетокот на Светското првенство, секоја репрезентација достави до Светската фудбалска федерација (ФИФА) една или две песни што ќе се репродуцираат на стадионот кога...

Голови, асистенции и минути

И за годинашното Европско првенство во фудбал за одредување на најдобриот стрелец, во случај повеќе фудбалери да постигнат еднаков број голови, прво решаваат асистенциите,...

Како ретко кога, дожд од европски голови

По половина од мечевите во групната фаза вкупниот просек на голови по меч е поголем од рекордот откако се игра овој формат на ЛШ,...

Лукаку дава голови и соборува рекорди

Интер и Манчестер јунајтед со триумфите над Баер односно Копенхаген си обезбедија пласман во полуфиналето на Лига Европа на завршниот турнир во Германија Манчестер јунајтед...

Левандовски дава голови и соборува рекорди

Тој даде два гола на мечот Баерн - Фрајбург 3-1 и се запиша во книгата на рекорди на Бундес-лигата со постигнатите 33 гола, најмногу...

Меси постигнува голови и соборува рекорди

Аргентинецот Меси (32) го одигра јубилејниот 700-ти натпревар во дресот на Барселона, против Борусија Дортмунд (3-1) и го обележи на најдобар можен начин, со...

Сите 36 лигашки голови на Меси во една минута 

И покрај катастрофалното испаѓање од Лигата на шампионите, Лионел Меси повторно имаше фантастична сезона во Ла лига, постигнувајќи 36 лигашки гола, кои лигата ги...

Клоп и Азар до 100 победи и голови во Премиер-лигата

Во Премиер-лигата Ливерпул гази сѐ пред себе и во 19-то коло го декласира Њукасл (4-0), по што се зацврсти на лидерската позиција со 51...