Ознака: гитара

Повеќе од 800 ученици научив да свират гитара, а со...

Сите ја знаеме фразата „човекот учи додека е жив“, јас само би го потврдил тоа, бидејќи секојдневно учам и јас од своите ученици, секојдневно...

Најраната шестжичена гитара била направена во Неапол

Дали сте знаеле дека... Гитарата е музички инструмент со стапала, кој се користи во разновидни музички стилови и е исто така познат како класичен соло-инструмент....

Прв настап на учениците од школата за гитара на Костадин Динев...

ТАЛЕНТИ Платото пред Народниот театар во Гевгелија, во четвртокот вечер одекнуваше од звуците на младите гитаристи, кои изминатите пет месеци вредно вежбаа под будното око...

Бојан Пашкоски со настапи во Крушево и Битола, пред заминувањето во...

Нашиот талентиран, млад гитарист Бојан Пашкоски пред учеството на натпревар на „Европа форум 2019“, во организација на „Лајонс клубовите“ во Талин, ќе оддржи два...

Гитарата ми е најверен другар

Во Македонија сум првпат и драго ми е што сум дел од овој фестивал. Особено ми беше чест да се запознаам со братот на...

Јубилејниот фестивал за гитара „Тремоло“ со многу гости

­Детскиот културен центар - Карпош и градот Скопје од 9 до 12 мај го организираат интернационалниот фестивал за гитара „Тремоло“. Овој интернационален фестивал, кој...

Концерт за класична гитара на Дамјан Илиевски и Георги Трајков

Концерт за класична гитара на младите музичари Дамјан Илиевски и Георги Трајков ќе се одржи во домот на културата „Кочо Рацин“ во Скопје, утревечер,...

Настапи косовскиот виртуоз на гитара Дрилон Чочај

Косовскиот виртуоз на гитара Дрилон Чочај одржа концерт во црквата „Света Софија“ во рамките на фестивалот „Охридско лето“. На програмата беа дела од Јохан...