Ознака: време

Еврокомисијата ќе предложи укинување на преминот кон зимско сметање на времето

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер изјави дека ЕУ планира да го укине преминувањето од летно на зимско сметање на времето. Одлуката доаѓа откако...

Жешкото време воведе тајмаути во тенисот

Како решение за екстремната жештина, според новите упатства на САД опен, главниот судија на турнирот Брајан Ерли дозволил 10-минутна пауза помеѓу третиот и четвртиот...

Променливото време ги вжешти линиите на „Ало, докторе“

Метеоролошките фактори, кои предизвикуваат разни симптоми и реакции кај граѓаните, се најчестите прашања што се поставуваат во летниот период на телефонскиот број на „Ало,...

Температурата до 36 степени и УВ-индекс 9

Времето денеска ќе биде претежно сончево и топло, со слаб до умерен североисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од 12 до 19 степени,...

Во Норвешка надминат температурен рекорд стар 71 година

Во реонот на норвешкиот главен град Осло денеска, 65 ден по ред, е измерена температура од над 25 степени Целзиусови, со што е надминат...

Рекордно високи температури во светот

Делови од Европа и Азија деновиве се соочуваат со невообичаен високи температури, а во голем број земји издадени се предупредувања поради горештините. Во Португалија горештините...

Времето нестабилно, со пороен дожд, грмежи и ветер

За време на денешниот празничен ден на повеќе места ќе има поизразена нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално тоа ќе биде и...

Фејсбук ќе не информира колку време трошиме на социјалната мрежа

Фејсбук е добра платформа за комуникација и следење на она што се случува со нашите пријатели и најблиски, но исто така е главен извор...

УХМР: Нема опасност од излевање на реките

Водостоите на реките се под просекот или околу просекот за овој период од годината и најавените врнежи од дожд не би требало да предизвикаат...

Ако одите на море оваа недела, прогнозите не се добри –...

Туристите што го испланирале годишниот одмор за последната недела на јуни, освен костимите за капење, ќе треба да понесат и потопла облека, бидејќи метеоролозите...