Ознака: ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ во Собранието ќе докажува дека референдумското прашање е манипулативно

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не ставија потпис на иницијативата за распишување на референдумот за името, која е поднесена во Собранието и која ќе биде разгледана...

Николоски: Идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе обезбеди подобар договор со Грција

Доколку граѓаните и Собранието не го прифатат овој договор за името со Грција, идна влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе го препреговара договорот и убеден сум...

И ВМРО-ДПМНЕ ги достави до Џафери предлозите за членови на ДИК

Пратеничката група на опозициската ВМРО-ДПМНЕ претпладнево до кабинетот на претседателот на Собранието, Талат Џафери конечно ги доставила предлозите за членови на ДИК од нивната...

Прецизно референдумско прашање – јасен став од граѓаните

Обелоденувањето во јавноста на можното референдумско прашање во однос на спогодбата со Грција за промена на нашето уставно име, како и идното членство во...

Мицкоски: Треба да ги почитуваме Уставот и законите, а не да...

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по завршувањето на денешната лидерска средба во скратен состав изјави оти на неа се разговарало за теми кои...

Партиски работни лета – за кого и зошто

Според аналитичарите, во практиката ваквите, условно кажано, работни лета на партиите им се со цел да го реанимираат подзаспаното членство, за да се покаже...

За власта со договорот за името сме признати во светот, за...

Повторното гласање на законот за ратификација на Договорот за спорот за името во Собранието најавено за вo четврток, е следниот клучен чекор за негова...

Поповски: Опозицијата во континуитет го блокира носењето на законот за медиуми

Опозицијата во континуитет го блокира носењето на законот за аудио и аудовизуелни медиумски услуги, а со тоа и го кочи суштинскиот почеток на реформите...

Мицкоски: Одлуката на Иванов е исправна

ВМРО-ДПМНЕ смета дека одлуката на македонскиот претседател Ѓорге Иванов да не го потпише Законот за ратификација на Договорот за спорот со името меѓу Македонија...

ВМРО-ДПМНЕ: Венецијанската комисија да се произнесе за договорот со Грција

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев денеска на прес-конференција го повтори ставот во врска со договорот за спорот со името, кој се...