Ознака: бранови

Годинава сончевите удари им предизвикале смрт на над 15.000 Европејци

Светската здравствена организација (СЗО) вклучи тревога поради климатските топлотни бранови Светската здравствена организација објави дека повеќе од 15.000 луѓе досега починале во Европа поради жештините...

Потоплото море на Арктикот носи снег и студени бранови во Европа

Арктички Океан, кој поради глобалното затоплување ја губи ледената површина, директно придонесува за пообилни снежни врнежи во Европа, како на пример во 2018 година,...

Огромни пенливи бранови ги поплавија улиците во Шпанија

Огромни, пенливи бранови ги поплавија улиците во голем број градови во Шпанија, каде беснее зимската бура наречена Глорија, која досега однесе девет животи, а...

Големите бранови во Хрватска се предупредување за климатските промени

Највисоко ниво на морето измерено од 1955 година во близина на Сплит, бран со рекордна висина во близина на Дубровник, поплави долж целото хрватско...

Ќе им пркоси на брановите, пливајќи со срце за ретките!

Тринаесетгодишниот Марко Пејчиновски утре по вторпат ќе го преплива Охридско Езеро Ова дете-борец ќе плива соло-маратон Охрид - Св. Наум - Струга - Охрид, патека...

Студија: Брановите ќе стануваат сѐ поголеми и поразорни

Брановите во океаните од година во година стануваат сѐ помоќни и поразорни, а според новите истражувања, ситуацијата со време само ќе се влошува. Резултатите на...

Во Дубровник регистрирани бранови повисоки од девет метри

Рекордна висина на бранови се измерени во акваториумот Ровињ, Сплит, Плоче и Дубровник, а највисоките бранови биле повисоки од девет метри, покажуваат податоците од...

Хрватска ја зафати силно невреме

Силен ветер, што предизвика бранови на отворено море високи и до седум метри, денеска го погоди јадранскиот брег на Хрватска. Поради невремето во прекин се...