Ознака: бразил

Бразил го ангажира Диниз на една година, го чека Анчелоти

ФУДБАЛ Фернандо Диниз е ангажиран како селектор на фудбалската репрезентација на Бразил со 12-месечен договор, кој ќе истече кога ќе истече договорот на Карло Анчелоти...

Марта, најдобриот стрелец на СП, може да постави нови рекорди

ВО ПРЕСРЕТ НА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ЗА ФУДБАЛЕРКИ Многу е тешко да се стигне до врвот, а да се остане таму е уште потешко, вели бразилската...

Во Бразил воведена шестмесечна вонредна состојба – птичји грип застапен низ...

Бразилскиот министер за земјоделство Карлос Фаваро вчера прогласи вонредна состојба од 180 дена како одговор на појавата на многу заразен вирус на птичји грип...

Инвестиции во технологијата и одржливиот развој

Кина и Бразил се договараат за продлабочување на билатералните односи на повеќе полиња Подготвил: Mарјан Велевски Бразил, динамизирајќи ги дипломатските врски со Кина, со државната посета...

Скандалот со шверцуваниот накит ќе го стигне Болсонаро и во САД

Поранешниот бразилски претседател Жаир Болсонаро ќе биде повикан да сведочи како дел од истрагата за наводите дека се обидел да прошверцува накит вреден 3,2...

Убиени седум лица во Бразил, зашто му се смееле на играч...

Вооружени напаѓачи застрелале седум лица, вклучително и 12-годишно девојче во салата за базен во Бразил поради смеење, откако еден од играчите изгубил натпревар двапати...

За 100 дена Бразил ќе функционира нормално, најави претседателот Лула

Бразилскиот претседател Луис Игнасио Лула да Силва изјави денеска дека има подготвена политика која во рок од сто дена би довела до тоа земјата...

Судот во Бразил побара истрага против тројца конгресмени, сојузници на Болсонаро

Федералниот суд на Бразил побара истрага против тројца конгресмени, сојузници на поранешниот претседател Жаир Болсонаро, за наводно поттикнување бунт, кога приврзаниците на поранешниот претседател...

ЕУ со осуда за политичкото насилство во Бразил

Високиот претставник за надворешна политика Жозеп Борел во име на Европската унија ги осуди „шокантните акти на политичко насилство и неприфатливиот напад врз демократијата“...

Приврзаниците на Болсонаро упаднаа во бразилските институции, Лула одговори со полициска...

Бразилскиот претседател, Луис Инасио Лула да Силва, се врати во Бразилија и ги посети претседателската палата и Врховниот суд, во кои претходно упаднаа приврзаници...