Ознака: болни

Болни не можат да си го средат притисокот, а има и...

Големите разлики во температурите ги полнат амбулантите Заладувањето, промената на надворешните температури за многумина е здивнување од летните горештини. Но, за многу граѓани значи и...

Многу деца со стрептокок пиогенес во градинките и училиштата: Оправдано ли...

Доц. д-р Снежана Ивиќ-Колевска, микробиолог Во училиштата и градинките децата често си ја пренесуваат бактеријата стрептокок пиогенес, а оваа бактерија, вели доц.д-р Снежана Ивиќ-Колевска, микробиолог...

Владата ги задолжи МЗ, МФ и ФЗО да достават предлог-решение за...

Владата на денешната седница ја разгледала Информација од Министерството за здравство за потребата од обезбедување дополнителни финансиски средства за ЈЗУ Универзитетска клиника за детски...

Белгија се соочува со епидемија на детски бронхиолит

Одделите за педијатрија во болниците во Белгија се преоптоварени поради епидемија на бронхиолит кај децата, слична е состојбата во соседна Франција. Болниците порачаа дека оваа...

Ги чувавме децата во стаклено ѕвоно поради ковидот и сега повеќе...

Зголемениот број на болни деца се должи на заладувањето и есенските температиру, на мешањето на децата меѓу себе, но и на нивниот намален имунитет,...

Нови 290 ковид-случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните три дена (од 1 до 3 јули) направени се 1.695 тестови, а регистрирани се 290...

Нови 142 случаи со ковид-19, четири починати и 198 оздравени пациенти

Согласно со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени се 1.997 тестови, а регистрирани се 142 нови случаи со...

Регистрирани 23 новозаболени и еден починат – во моментов 1.211 лица...

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 953 тестови, а регистрирани се 23...

Со месеци се богател на сметка на болни деца во Србија

Српската полиција уапси триесет и двегодишен маж, поради постоење основано сомнение дека фалсификувал и злоупотребувал платежни картички на родители на деца со посериозни заболувања,...

Во последните 5 месеци: 37 проценти од болните биле вакцинирани

Во болница поради ковид-19 лежат 340 пациенти Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со ковид-19, во период од 6 август...