Ознака: битолска болница

Меџити иницираше вонреден надзор во битолската болница по случајот со мртвороденото...

Министерот за здравство Фатмир Меџити, во врска со случајот на мртвородено бебе во КБ Битола, иницираше ДСЗИ да изврши вонреден инспекциски надзор во одделот...

Елизабета Ивановска именувана за в.д. директорка на битолската болница

Досегашната началничка на интерното одделение, д-р Елизабета Ивановска, е именувана за в.д. директорка на клиничката болница во Битола. Таа е специјалист интернист и субспецијалист...

Не се исклучува можноста за вирусна инфекција во случајот на малата...

Со оглед на фактот дека малата Јана најверојатно починала од миокардит, а вирусите се честа причина за миокардит, не се исклучува можноста да имала...

Обвинителството собира докази за случајот со малата Јана додека го чека...

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески денеска изјави дека Обвинителството работи на обезбедување на докази за смртта на шестгодишното девојче кое почина во битолската Болница. Одговарајќи...

ДЗСИ не утврдил пропусти од негова надлежност за смртта на шестгодишната...

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) изврши вонреден инспекциски надзор во ЈЗУ Клиничка болница „Д-р Трифун Пановски“ Битола, каде што почина петгодишната Јана Христовска....

Битолската болница се враќа во редовна работа

Клиничката болница во Битола се враќа во редовна работа. Поради значајно намалениот број на позитивни на ковид-19 затворени се физикалното одделение и една од модуларните...

ДСЗИ изврши инспекциски надзор на битолската болница

Државниот санитарен и здравствен инспекторат изврши вонреден инспекциски надѕор на битолската болница ЈЗУ КБ „Трифун Пановски“, по добиените сознанија дека на 1 јануари годинава,...

Се расчистува случајот со докторката што изврши царски рез без лиценца

Битолското основно јавно обвинителство оформи предмет по добиена анонимна пријава, во врска со постапувањето на гинеколози од Клиничка болница во Битола и едно лице,...

Пациенти со ковид-19 од Прилеп ќе се носат на лекување во...

Инфективното одделение во Прилепската болница нема повеќе слободни места за лекување на болните од ковид-19, па затоа Министерството за здравство одлучи пациентите од Прилеп...