Ознака: Бетовен

Причината за смртта на Бетовен откриена од прамени коса

Тим од меѓународни научници откри дека композиторот имал генетска предиспозиција за заболување на црниот дроб и дека бил заразен со хепатитис Б Кој бил таткото...

Виена во знакот на јубилејот на Бетовен и на ракометното ЕП

Мечевите од групата Б, Македонија ќе ги игра во „Градската сала“ во Виена, каде што во 2015 година се одржа „Евросонг“ и која за...

Илјадници концерти во чест на Бетовен за 250-годишнината

Оваа година светот ќе ја прослави 250-годишнината од раѓањето на Лудвиг ван Бетовен, при што Бон и Виена ќе ја преземат централната манифестација, пишуваат...

Век и половина

Австрија, татковината на Бетовен и Моцарт, има долга историја на негување на операта. Можеби валцерите, барем во поново време, се она што директно асоцира...

„Бесмртност“ – музика од Бетовен на концертот на Филхармонијата

„Бесмртност“ е насловен симфонискиот концерт на Македонската филхармонија вечер од 20 часот, кој ќе биде посветен на творештвото на Лудвиг ван Бетовен. Диригент на...

Филхармонијата ќе одржи концерт во чест на Бетовен

„Бесмртност“ е насловот на претстојниот симфониски концерт на Македонската филхармонија, кој ќе се одржи утревечер, во 20 часот. Под диригентство на маестро Сашо Татарчевски,...

Деветтата симфонија на Бетовен на концертот на Филхармонија

 „Борба, надеж, победа“ е насловот на вечерашниот симфониски концерт на Македонската филхармонија, на кој првпат во Македонија ќе гостува врвниот австриски диригент Густав Кун. Под...