Ознака: бела куќа

Бела куќа: Реална е заканата за директен ирански напад на Израел

Непосредната закана од ирански напад врз Израел е реална, соопшти денеска Белата куќа, без да даде детали за можното време на нападот. Белата куќа соопшти...

Белата куќа оценува дека изјавите на Хамас за прекин на огнот...

Белата куќа денеска соопшти дека изјавите на Хамас во врска со предлогот за прекин на огнот во Газа поврзан со ослободувањето на заложниците „не...

Бела куќа: Украинското повлекување од Авдијивка е доказ за неактивноста на...

Повлекувањето на украинската армија од градот Авдијивка, на истокот на земјата, е „доказ за неактивноста“ на американскиот Конгрес кој ја блокира дополнителната воена помош...

Саливан: САД не ја исклучуваат можноста да го нападнат Иран

Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан синоќа изјави дека САД не ја исклучуваат можноста да го нападнат Иран, што укажува дека...

Нападот врз американските војници е „црвена линија“ за Бајден

Експертот за политички ризик Иан Бремер зборува за шансите за поширока војна на Блискиот Исток Како што изминатиот викенд се појавија вести дека тројца припадници...

Белата куќа ги повика сенаторите да постигнат договор за Украина, Трамп...

Белата куќа синоќа ги повика сенаторите да се спогодат околу долгоочекуваната и витална помош за Украина и безбедна граница, по извештаите за тоа дека...

САД не поддржуваат прекин на огнот во Газа, сметаат дека само...

Белата куќа повтори дека САД не поддржуваат прекин на огнот меѓу Израел и Хамас во Газа. Портпаролот на Советот за национална безбедност на Белата...

Американскиот министер за одбрана опериран од рак, Белата куќа не била...

Американскиот министер за одбрана Лојд Остин неодамна беше опериран од рак на простата, а подоцна беше хоспитализиран за лекување на инфекција на уринарниот тракт...

Бела куќа: Бајден ја задржува целосната доверба во Остин

Американскиот претседател Џо Бајден продолжува да има „целосна доверба“ во министерот за одбрана Лојд Остин, изјави денеска портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер во...

Не е соодветно Израел да ја окупира Газа на долг рок,...

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливен денеска нагласи дека не е соодветно Израел да ја окупира Газа на долг рок, бидејќи се зголемуваат...