Ознака: Балашевиќ

Пред две години си замина Балашевиќ: Што во 1990. зборуваше за...

Денес навршуваат две години од смртта на Ѓорѓе Балашевиќ. Легендарниот кантавтор од Нови Сад почина на 19 февруари 2021 година. Индекс.хр во соработка со...

Стиховите на Балашевиќ против војната осамнаа во Украина

Кантавторот Ѓорѓе Балашевиќ беше против војната во Југославија, а како порака за мир ја напиша песната „Само да рата не буде“. Токму овие стихови...

Емотивен концерт на Балашевиќ во Нови Сад на Богојавление

Познатиот балкански кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ, во неделата, го одржа својот традиционален концерт на Богојавление во својот роден Нови Сад, во преполната сала „Спенс“. Тоа...