Ознака: Аушвиц

Отворена изложбата „Аушвиц – место на Земјата: Албум со фотографии од...

По повод Меѓународниот ден за сеќавање на жртвите од холокаустот, 27 Јануари, во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија е отворена изложбата...

Изложба „Аушвиц – Место на Земјата: Албум со фотографии од Аушвиц“

По повод Меѓународниот ден за сеќавање на жртвите од Холокаустот - 27 Јануари, во Меморијалниот центар на Холокаустот на Евреите од Македонија вечерва во...

Објавен романот „Библиотекарката од Аушвиц“

Во издание на „Бата прес“ е објавен романот „Библиотекарката од Аушвиц“ од познатиот шпански писател Антонио Г. Итурбе. Книгата од шпански на македонски јазик...

Еврејскиот имот стана имот на грчките фашисти!

Седумдесет и петгодишнината од затворањето на Аушвиц како повод: Како е извршен геноцидот врз Евреите во Солун (2) Пишува: Блаже Миневски Според истражувањето на проф. д-р...

Полека го забораваме Аушвиц

Светските лидери се сретнаа во Ерусалим за да ја одбележат 75-годишнината од затворањето на нацистичкиот логор во Аушвиц. Во време кога антисемитизмот е во...

Царовска: Владата има цврста определба да се сочува вистината за Холокаустот

Во присуство на преживеаните од нацистичкиот концентрационен логор Аушвиц-Биркенау и стотици официјални лица од многу држави во Европа и светот, денес на местото на...

Во Аушвиц преживеаните се сетија на ослободувањето

Преживеани заробеници од Аушвиц, логорот на смртта каде нацистите извршиле геноцид во Втората светска војна, се собраа денеска за да ја одбележат 75-годишнината откако...

Пендаровски на форумот „Сеќавање на холокаустот и борба против антисемитизмот“

Претседателот Стево Пендаровски денеска присуствуваше на форумот „Сеќавање на холокаустот и борба против антисемитизмот“, којшто се одржа во Ерусалим, Израел. На форумот, покрај претседателот и...

Единствениот роман напишан во Аушвиц објавен на англиски јазик

Сокривајќи го ракописот во куповите стара облека под бараките, деновите веднаш по ослободувањето на нацистичкиот логор, пред 75 години, Еди Де Винд го напишал...

Денот на сеќавање на жртвите на холокаустот одбележан во „Аушвиц“

Со полагање цвеќиња на „Ѕидот на смртта“, денеска во поранешниот германски нацистички логор „Аушвиц“, што се наоѓа во денешна јужна Полска, започна церемонијата на...