Ознака: англиски

Рајс стана вториот најскап англиски фудбалер

Со трансферот од Вест Хем во Арсенал за 105 милиони фунти, Рајс стана најскапиот играч на Арсенал, вториот најскап англиски фудбалер (Белингем остана на...

Приказни од ниските англиски лиги

„Нелигашкиот ден“ е формиран во 2010 година од Џејмс До, а Денот на нелигата ги охрабрува поддржувачите на клубовите од Премиер-лигата и Англиската фудбалска...

Секој петти Американец дома не зборува англиски

Бројот на жители на САД што дома зборуваат јазик различен од англискиот се зголеми речиси тројно помеѓу 1980 и 2019 година, според податоците од...

Васил Гарванлиев со прв англиски албум

Васил Гарванлиев, нашиот минатогодишен евровизиски претставник, веќе седум месеци се наоѓа во Чикаго, САД, каде што, како што ни откри, го привршува неговиот прв...

Празничен англиски фудбал за традиција и за уживање

Фудбалските мечеви еден ден по Божиќ во Англија не се многу променети од 1960-тите и уште се сметаат за едни од најдобрите моменти, ако...

Манчестер сити сега брка пет англиски рекорда на Челси

Челси на Мурињо, Анчелоти и на Конте постави неколку рекорди што може да ги собори Манчестер сити на Гвардиола во преостанатите пет кола од...