Ознака: АГОЛ

Претседателските кандидати од поинаков агол

Од денеска започнуваме со објавување на два интересни проекта што редакцијата на „Нова Македонија“, заедно со нашиот соработник Сотир Костов, ги реализира подолго време....

Белег на ЕП – брза трансформација, густина, трка, игра во два...

ОД СТРУЧЕН АГОЛ Европското фудбалско првенство полека дојде до својот крај. На него историски настап за македонската репрезентација, но сметам дека мораше и можеше повеќе....

Фудбалот од агол на уметноста

Меѓународната изложба „Фудбал. Реализам на играта“, која ја реконструира комплексноста на фудбалската игра преку уметнички интерпретации на повеќе од 30 визуелни и филмски уметници,...

Јовановски: Врвен фудбал, без фаворити за титулата

Во групната фаза и во осминафиналето видовме многу квалитетни, возбудливи и резултатски неизвесни мечеви. Очекувам така да продолжи и во следните натпревари, ништо не...

Ветераните ја потврдија класата, младите пред сериозен испит

За нецели три дена видовме две различни лица на македонскиот национален тим во дуелите со светскиот првак: мотивирана и тактички одлично поставена игра предводена...

Едно пандемично патување од личен агол

По долгиот но релаксиран лет од Истанбул за Бангкок, авионот беше 80 отсто празен, малкумина се упорни и истрајни да патуваат во ова време...

Мојата работа е да создавам визуелни приказни

Создавањето на секоја страница е магија, од цртежот, до поставувањето на текстот и нивното спојување на начин на кој ќе се дополнуваат и визуелно...