Фото: Каја Калас (инстаграм)

Естонската премиерка Каја Калас денеска изјави дека воената помош што Западот и ја дава на Украина е клучна во борбата против руската инвазија и дека мора да се задржи политичката волја да се продолжи таа помош.

Калас ја даде оваа изјава во врска со неодамнешните успеси на украинската армија.

– Тековната контраофанзива покажува дека воената помош ја приближува Украина до победата и мирот. Нашиот фокус мора да биде на зголемување на таа помош и испорака на оружје за да се спротивставиме на руската агресија што е можно поскоро – рече Калас за време на говорот на состанокот на Воениот комитет на НАТО во Талин.

Украинската армија неодамна во контраофанзива ја врати под своја контрола окупираната територија на истокот на земјата.

– Неодамнешниот оперативен пораз на Русија во (Харков) ја покажува силата и остроумноста на Украина. Тоа, исто така, покажува дека помошта и советите на Западот се ефективни – рече естонската премиерка.

Таа истакна дека Естонија придонесе со околу 0,8 отсто од своето економско производство како заедничка поддршка за Украина и најави дека ќе ја задржи таа помош „се додека е неопходна“.

И шефот на естонската армија, Мартин Херем, ги повика своите колеги од другите 29 членки на НАТО да продолжат да и помагаат на Украина.

– Ако сакаме да го зачуваме светскиот поредок каков што го знаеме, Украина мора да победи. Како шеф на одбраната, сметам дека треба да се залагаме за значителна и континуирана воена помош, било во форма на материјална поддршка или во форма на обука и друга релевантна помош – изјави воениот командант на земјата-членка на НАТО, која граничи со Русија.

– Сите сфативме дека ова не е спринт туку маратон – порача Херем.