Фото: Пиксабеј

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека кога Украина ќе добие борбени авиони Ф-16 од своите сојузници, без да каже конкретен датум кога тоа ќе се случи.

Тој повтори дека сите сојузници на Украина сакаат да испорачаат воени авиони таму што е можно поскоро, но напомена дека ефектот од користењето на Ф-16 ќе биде посилен доколку пилотите се добро обучени, а екипите за одржување и другиот персонал за поддршка се добро подготвени.

– Значи, мислам дека треба да ги слушаме воените експерти за да знаеме кога сојузниците ќе бидат подготвени да почнат да испраќаат и испорачуваат Ф-16. Колку побрзо, толку подобро – посочи тој во интервју за „Радио Слободна Европа“.

Истакна дека секоја членка на воената алијанса има право да одлучи дали ќе ѝ испорача авиони Ф-16 на Украина.

Тој потсети дека сојузниците имаат различна политика. Тој рече дека Украина е изложена на агресија и дека има право на самоодбрана, што вклучува напади врз легитимни воени цели лоцирани на руска територија.

Запрашан за можноста поранешниот американски претседател Доналд Трамп да се врати во Белата куќа, Столтенберг рече дека верува дека, без оглед на исходот од изборите во САД оваа година, Соединетите држави ќе останат посветен сојузник на НАТО, бидејќи тоа е во нивен интерес.