фото: Пикслес

Руската армија за еден ден собори 195 украински беспилотни летала, а ја уништи и работилницата за производство и одржување дронови на Вооружените сили на Украина, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

– Во еден ден, системите за противвоздушна одбрана соборија 195 украински беспилотни летала и 41 ракета од повеќе ракетни системи ХИМАРС и Вампир – се вели во соопштението.

Според воената и оперативно-тактичката авијација, ракетните сили и артилерија на руската армија уништија украински магацин на авијациско оружје, работилница за производство и одржување дронови, како и воена опрема на украинската армија во 152-та област.

Руското Министерство за одбрана додаде дека во овие области биле елиминирани и војници на вооружените сили на Украина.

– Вкупно, од почетокот на специјалната воена операција уништено е: 581 авион, 270 хеликоптери, 18.374 беспилотни летала, 495 противвоздушни ракетни системи, 15.680 тенкови и други оклопни борбени возила, 1.261 повеќе борбени возила, лансирни  ракетни системи, 8.629 теренски артилериски топови и минофрлачи, како и 20.530 единици специјални воени возила – соопшти Министерството.