Фото: Кремљ

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша декрет со кој се поедноставува процесот на издавање руско државјанство на жителите на украинските области Херсон и Запорожје, кои се под контрола на руските сили.
Уредбата е во согласност со шемата што постои од 2019 година, а која се однесува на жителите на украинските региони Луганск и Доњецк.