Фото: Собрание

НАТО го претвори Вилнус во тешко вооружена тврдина за заштита на американскиот претседател Џозеф Бајден и другите лидери на блокот, кои се состануваат следната недела на само 20 милји од границата со бодликава жица со рускиот сојузник Белорусија.

Шеснаесет членки на НАТО испратија речиси 1.000 војници за да го заштитат самитот од 11 до 12 јули, кој ќе се одржи на само 151 километар од Русија. Многу земји испраќаат и напредни системи за противвоздушна одбрана што им недостигаат на балтичките земји, пренесе „Ројтерс“.

– Би било повеќе од неодговорно нашето небо да биде незаштитено додека пристигнуваат Бајден и лидерите на 40 земји – изјави литванскиот претседател Гитанас Науседа.