Фото: Пиксабеј

Иран ја спроведува својата закана и го зголемува капацитетот на своите капацитети за збогатување ураниум откако Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) усвои резолуција против него минатата недела, соопшти самата агенција, цитирана од ДПА.

Иран активираше дополнителни центрифуги со високи перформанси за збогатување ураниум, ги информираше МААЕ земјите-членки во доверлив извештај што подоцна беше објавен до неколку медиуми. Иранските власти најавија поставување на нови центрифуги за зголемување на производството.

Според извештајот, околу 350 нови центрифуги се инсталирани во подземен објект во Фордо, на околу 30 километри североисточно од иранскиот град Ком. Според агенцијата, се подготвуваат уште 350.

На 5 јуни, МААЕ донесе резолуција со која го повикува Техеран да соработува со инспекторите на агенцијата во разјаснувањето на неговите наводни тајни нуклеарни активности во минатото.

Германија, Франција и Британија индиректно се заканија дека ќе го свикаат Советот за безбедност на ОН доколку Иран не даде одговори.

За возврат, владата на Иран се закани со „пропорционален, ефективен и итен одговор“ на резолуцијата.

Американскиот Стејт департмент остро реагираше на најновите ирански мерки опишани од МААЕ. Портпаролот на Министерството, Метју Милер, нагласи дека тие „дополнително ги поткопуваат тврдењата на Иран дека неговата нуклеарна програма е мирна“. Тој додаде дека САД „ќе одговорат на соодветен начин“ доколку Иран ги спроведе најавените чекори.

Официјално, Иран не збогатува ураниум за нуклеарно оружје. Сепак, тој произведува материјал со чистота блиска до онаа што е потребна за воени цели, што значително ја надминува потребата за нуклеарно гориво или научни цели.

Во 2015 година, Иран се согласи драстично да ја ограничи својата нуклеарна програма во замена за обврската на западните земји да ги укинат санкциите против него. Следната година, новиот американски претседател Доналд Трамп ја повлече својата земја од договорот, како резултат на што Иран продолжи со збогатување ураниум.