Фото: Интернет-страница на белорускиот претседател

Белорусија купи од Русија противвоздушни системи С-400 и ракети „Искандер“, изјави денеска белорускиот претседател Александар Лукашенко.

Изјавата на белорускиот претседател доаѓа на 85-от ден од почетокот на руската воена операција во Украина, што почна на 24 февруари. Белорусија, главниот сојузник на Русија и земја што се граничи со Украина, стана база за руската офанзива.

– Се договоривме со рускиот претседател Владимир Путин – изјави Лукашенко, а пренесе неговата прес-служба на каналот Телеграм.

Тој додаде дека е набавено „потребното количество“ од ова оружје, без да даде други детали.

– Со ова оружје, тоа е веќе сосема поинаква армија – кажа  Лукашенко, додавајќи дека тоа оружје може „да предизвика огромна штета“.